Opowiedz mi miasto

Chodzenie ze szopką w Dąbiu i po Grzegórzkach

Dane

  • Tytuł:

    Chodzenie ze szopką w Dąbiu i po Grzegórzkach

  • Autor:

    Jakub Tomasz Wiatr (1874-1965)

  • Data powstania:

    1959

  • Dzielnica:

    2

  • Adres:

    Dąbie

Nagranie wywiadu z szopkarzem Tomaszem Jakubem Wiatrem (1874-1965) z Dąbia, dawnej podkrakowskiej wsi, od 1911 roku wchodzącej w skład miasta Krakowa. Wywiad przeprowadził prof. Roman Reinfuss (1910-1998) w 1959 roku. Szopkarz wspomina swoje pierwsze kolędowanie oraz opowiada, jak wyglądało chodzenie z szopką pod Dąbiu, Grzegórzkach i sąsiednich miejscowościach w drugiej połowie XIX wieku.

Nagrania dźwiękowe

Nagranie wywiadu z szopkarzem Tomaszem Jakubem Wiatrem (1874-1965) z Dąbia, dawnej podkrakowskiej wsi, od 1911 roku wchodzącej w skład miasta Krakowa. Wywiad przeprowadził prof. Roman Reinfuss (1910-1998), Kraków 1959. Z zasobu Muzeum Krakowa.

Aktualności

Sprawdź w tym tygodniu

  • Historia lipy z krakowskich Plant

    Można zwyczajnie zamknąć ją w dwóch zdaniach, a każdy czytający wzruszy wtedy ramionami i pomyśli sobie, że właściwie drzewo jak drzewo, nic nadzwyczajnego; pełno takich na Plantach.

    Można też otworzyć głowę szeroko i upuścić z niej odrobinę wyobraźni, która zamknięta szczelnie w czaszce pod powłoką hipokampa najczęściej ma ogra

                            
  • Chodzenie ze szopką w Dąbiu i po Grzegórzkach

    Nagranie wywiadu z szopkarzem Tomaszem Jakubem Wiatrem (1874-1965) z Dąbia, dawnej podkrakowskiej wsi, od 1911 roku wchodzącej w skład miasta Krakowa. Wywiad przeprowadził prof. Roman Reinfuss (1910-1998) w 1959 roku. Szopkarz wspomina swoje pierwsze kolędowanie oraz opowiada, jak wyglądało chodzenie z szopką pod Dąbiu, Grzegórzkach i

                            
  • Pan plantowy

    Opowieść o panu plantowym, którą podzielili się starsi mieszkańcy Krakowa z Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. Gurgacza w Krakowie:

    – Ja na przykład z takiego dzieciństwa to pamiętam jak z mamusią chodziłyśmy na Planty, na spacery, jak pan plantowy wtedy był na Plantach, tak.
    – Pa

                            
  • Wokół ulicy Kopernika

    O ulicy Kopernika opowiada Elżbieta Lang, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.