Opowiedz mi miasto

Kazimierz Wiatr

Dane

 • Kategoria i tagi:

  osoby
 • Imiona i nazwisko:

  Kazimierz Wiatr

 • Daty życia:

  18-02-1955

 • Dzielnica:

  12

Kazimierz Wiatr, urodzony 18 lutego 1955 w Krakowie. Naukowiec i polityk, profesor zwyczajny AGH, harcmistrz, były przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, senator RP.

Jego szopki znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz były prezentowane na Wystawie Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych.

Brał udział w konkursach od 1963-1979.

Urodził się w rodzinie robotniczej. Absolwent Akademii Górniczo- Hutniczej, Wydziału Elektrotechniki, kierunku: elektronika. Od dziecka interesował się architekturą i malarstwem oraz zagadnieniami technicznymi.

Jego zainteresowanie szopką zaczęło się w dzieciństwie. Wuj pana Kazimierza, Władysław, wykonywał szopki na konkurs. Również jego dziadek, Tomasz Wiatr, krakowski murarz, tworzył szopki, jednak w nieco innym celu – aby chodzić z nimi po kolędzie, o czym opowiadał wnukowi. Pierwsza szopka pana Kazimierza zbudowana była z pomocą żony wuja, gdyż autor miał wtedy zaledwie 8 lat. Szopka ta nie była wzorowana na krakowskiej architekturze, dopiero ta, którą wykonał całkowicie samodzielnie, mając 10 lat, posiadała wieżę mariacką.

Pan Wiatr wykonywał projekt z wymiarowaniem tak, aby elementy szopki wzajemnie się uzupełniały, będąc przy tym możliwie realistyczne. Początkowo autor inspirował się widokówkami i albumami, następnie pracował już z pamięci, poszukując już tylko nowych elementów.

Najbardziej lubił budować szopki duże (około 2 metrowe), ponieważ tylko takie go w pełni satysfakcjonowały, dawały możliwość wykazania się. Autor posiadał bardzo tradycyjne podejście do formy szopki, podejrzewał, że jest to postawa wyniesiona jeszcze z nauk dziadka, a za ideał uważał dużą szopkę z lalkami umożliwiającymi chodzenie z nią „po kolędzie”. Był przeciwnikiem pozostawiania pustych przestrzeni, służących wyłącznie ozdobie. Nie posiadał preferencji kolorystycznych, starał się, aby szopki były kolorowe, ale nie „krzykliwe”. Postaci wykonywał samodzielnie, były to zarówno lalki do scenki bożego narodzenia, jak i do teatrzyku wg pomysłu jego dziadka.

Aktualności

Sprawdź w tym tygodniu

 • Stanisław Andrasz

  Pochodził z Nowego Sącza. Z zawodu był ślusarzem, ale pracował również jako murarz. W czasie I wojny światowej walczył w II Brygadzie Legionów Polskich. Na początku lat dwudziestych służył w stopniu porucznika w 5 Pułku Artylerii Ciężkiej w Krakowie. Mieszkał w Bronowicach w schronie amunicyjnym „Bronowice” przy ulicy Tetmajera. Począt

                          
 • Michał Wincencik

  Michał Wincencik, urodzony 26 września 1916 r. w Brzegach koło Krakowa.

  Między rokiem 1981 a 1986 brał udział w konkursach szopek.

  Z wykształcenia był technikiem budowlanym. W 1939 r. został powołany do wojska do 20. Pułku Piechoty w Krakowie, brał udział w kampanii wrześniowej i został internowany w Rumunii, w 1940 roku

                          
 • Tadeusz Żmirek

  Tadeusz Żmirek, urodzony 28 lipca 1934 r. w Myślachowicach (woj. katowickie). Ślusarz w Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” w Trzebini- Sierszy. Od najmłodszych lat interesowały go sztuki plastyczne. Jego ojciec również rzeźbił i malował, to on rozpoczął edukację plastyczną autora. Podczas służby w Marynarce Wojennej równie szybko pan Ż

                          
 • Kazimierz Wiatr

  Kazimierz Wiatr, urodzony 18 lutego 1955 w Krakowie. Naukowiec i polityk, profesor zwyczajny AGH, harcmistrz, były przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, senator RP.

  Jego szopki znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz były prezentowane na Wystawie Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych.

 • Jakub Zawadziński

  Jakub Zawadziński, jeden z najmłodszych aktywnych obecnie szopkarzy, urodzony w 1996 r.

  Szopkarstwem zainteresował się około 2002 roku, odwiedzając  z dziadkiem wystawy pokonkursowe. Dziecięcy zachwyt sprawił, że sam podjął próby budowy, jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. W 2009 roku, dzięki lekturze książki Wiesława Barczew

                          
 • Władysław Owsiński

  Władysław Owsiński urodził się 19 maja 1874, zmarł 26 grudnia 1960 r.

  Mieszkał przy ul. Friedleina 13 w Krakowie. Brał udział w konkursach szopek od 1937 do 1959 r. Jego szopki znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego. Uważał się za współtwórcę klasycznej szopki typu „ezenekierowskiego”. Został odznaczony Złotą odznaką „za