Opowiedz mi miasto

Jadwiga Węgorek

Dane

 • Kategoria i tagi:

  osoby
 • Imiona i nazwisko:

  Jadwiga Węgorek

 • Daty życia:

  1952

 • Dzielnica:

  7

Urodzona w 1952 roku w Hrubieszowie, od 1979 roku mieszka w Krakowie. Jest prezeską Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej i założycielką Warsztatów Rękodzieła Artystycznego „Czar Nici”.

Pani Jadwiga jest biegła w wielu formach rękodzielnictwa, jednak to właśnie koronce klockowej postanowiła poświęcić się ze szczególnym zaangażowaniem. W dzieciństwie i młodości uczyła się od mamy, na poważnie jednak powróciła do koronki jako osoba dorosła. W 1993 roku uczęszczała na kursy artystyczne do Olgi Szerauc, która w tamtym czasie miała swoje zajęcia w pałacu Pod Baranami. Na początku drogi rękodzielniczej nici ofiarowała jej mama, doceniając w ten sposób zaangażowanie córki w koronczarstwo.

Pierwszy sukces na polu koronki klockowej pani Jadwiga odniosła w 1995 roku, kiedy zdobyła trzecią nagrodę w konkursie Cepelii na ozdoby choinkowe. Prace pani Jadwigi wzbudziły zainteresowanie nie tylko jurorów – oprócz tego, że zagościły w sklepach Cepelii, były również wystawiane w galerii Kocioł Artystyczny przy ul. Mikołajskiej w Krakowie. Od tamtej pory pani Jadwiga niestrudzenie doskonaliła swój warsztat – znalazła sposób, jak bardziej subtelniej kończyć prace z koronki, unikając widocznych supłów. Ciągle szukała też metod na to, jak bardziej dokładnie i wydajnie korzystać z wzorów, koniecznych do rozpoczęcia pracy nad koronkami. Pani Jadwiga zdobyła tytuł twórcy ludowego w roku 2002, opracowawszy własny styl koronczarski, a mianowicie połączenie nici lnianych szarej i białej. Tak, łącząc białą nić z szarą na różne sposoby, z jednego wzoru mogła stworzyć kilka różnych prac. Z pomocą męża opracowała kilka metod korzystania ze stanowiska koronczarskiego tak, żeby podczas targów i festiwali mogła robić koronki wszędzie, gdzie jest potrzeba. Obecnie jest dumną posiadaczką wałka osadzonego na nodze wziętej z regulowanego, biurowego fotela. Pani Jadwiga bardzo poważnie podchodzi do swojej pracy.

„Chcę, żeby ta tradycja nie zaginęła” – mówi. W najbardziej intensywnych momentach swojej kariery koronczarskiej na prace ręczne poświęcała nawet dziesięć godzin dziennie. Jest nie tylko twórczynią, ale również aktywną, zaangażowaną nauczycielką i propagatorką tego rodzaju działalności artystycznej. Bierze udział w wystawach i targach w całej Europie, spotyka się z innymi twórcami i uczy osoby młodsze. Uczyła koronki klockowej w sumie około dwustu osób na różnych poziomach zaawansowania! Wyrazem zaangażowania pani Jadwigi w koronkę klockową jest również jej imponująca kolekcja koronczarskich klocków. Pani Jadwiga zbiera także pocztówki i naparstki.

Opracowała: Adrianna Beczek

Aktualności

Sprawdź w tym tygodniu