Opowiedz mi miasto

Szawuot, Sukot, Simchat Tora

Dane

 • Nazwa:

  Szawuot, Sukot, Simchat Tora

 • Od kiedy zwyczaj lub obrzęd jest datowany:

 • Data zaniku zwyczaju lub obrzędu:

 • Dzielnica:

  1

Szawuot – Święto Tygodni, obchodzone jest pięćdziesiąt dni po Pesach, w miesiącu siwan (maj/czerwiec). Uroczystość upamiętnia otrzymanie Tory przez Mojżesza na górze Synaj. Podczas Szawuot w synagodze odczytuje się Dziesięć Przykazań oraz Księgę Rut. Tradycyjne posiłki świąteczne to dania mleczne: naleśniki, serniki, budynie. Domy i synagogi przystraja się zielonymi gałązkami, ponieważ w czasach świątyni jerozolimskiej podczas uroczystości ofiarowano pierwsze płody roli.

Sukot – Święto Szałasów, Święto Kuczek, obchodzone jest przez osiem dni w miesiącu tiszri (wrzesień/październik). Upamiętnia ono czterdziestoletnią wędrówkę Izraelitów przez pustynię, mieszkających wówczas w szałasach i namiotach. Dlatego też Żydzi na dziedzińcach, balkonach czy dachach swoich domów, budują szałas, w którym mieszkają podczas dni świątecznych lub przynajmniej spożywają jeden posiłek dziennie. Tradycyjne potrawy to dania faszerowane: pierogi z mięsem, kapusta z rodzynkami, na deser pomarańcze, orzechy, kompot z suszonych owoców. Ze świętem Sukot wiąże się też zwyczaj wykonywania lulaw – bukietu złożonego z palmy, mirtu, wierzby i etrogu (owoc przypominający cytrynę). W synagodze macha się nim na cztery strony świata symbolizując tym wszechobecność Boga. Podczas uroczystości odczytuje się Księgę Powtórzonego Prawa.

Simchat Tora – Radość Tory, to ósmy dzień święta Sukot, w którym odczytuje się ostatni fragment Tory i rozpoczyna roczny cykl czytania świętych zwojów od  początku. W radosnej procesji ze śpiewem i tańcem siedmiokrotnie okrąża się bimę lub synagogę. Korowód otwierają rodały uroczyście przystrojone w suknie i korony.

Aktualności

Sprawdź w tym tygodniu

 • Protestancki rok obrzędowy

  Święto Reformacji – jest jednym z najważniejszych świąt protestanckich. Zostało ustanowione na pamiątkę reformatorów, a zwłaszcza Marcina Lutra- pierwszego z nich. Przypada ono na 31 października, kiedy to w 1517 roku, Luter przybił 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Datę tę uznaje się za początek protestantyzmu. Często

                          
 • Ormiańskokatolicki rok obrzędowy

  Aż do końca XVIII wieku Ormianie w Polsce posługiwali się własnym kalendarzem, początek ery ormiańskiej miał miejsce 11 lipca 552 roku, kiedy to synod Kościoła w Armenii ogłosił swoja niezależność.

  W niektórych krajach, w tym w Polsce, Ormianie pod wpływem tradycji zachodniej zaczęli świętować dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia.

                          
 • Emaus

  Tradycyjny odpust, odbywający się w Poniedziałek Wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, odprawiany przez arcybiskupa Krakowa. Wydarzeniu towarzyszą liczne kramy z zabawkami, słodyczami i pamiątkami. Szczególną popularnością cieszą się drewniane figurki Żydów i nawlekane na sznurek precelki.

  Pierwsza wzmianka o kr

                          
 • Prawosławny rok obrzędowy

  Rok liturgiczny w Cerkwi, tak jak w innych kościołach wschodnich, rozpoczyna się 1 września, 14 zgodnie z kalendarzem juliańskim, liczonym zgodnie z tradycją bizantyjską od stworzenia świata. Oprócz Wielkanocy i tzw. Dwunastu Świąt Głównych występuje w cerkiewnym roku liturgicznym cały szereg świąt pomniejszych lub obchodzonych jedynie

                          
 • Szawuot, Sukot, Simchat Tora

  Szawuot – Święto Tygodni, obchodzone jest pięćdziesiąt dni po Pesach, w miesiącu siwan (maj/czerwiec). Uroczystość upamiętnia otrzymanie Tory przez Mojżesza na górze Synaj. Podczas Szawuot w synagodze odczytuje się Dziesięć Przykazań oraz Księgę Rut. Tradycyjne posiłki świąteczne to dania mleczne: naleśniki, serniki, budynie. Domy i sy

                          
 • Pesach

  Pesach – przypada w miesiącu nisan (marzec/kwiecień), w diasporze trwa osiem dni i upamiętnia wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Podczas całego święta Pesach spożywa się macę – przaśny chleb. W domu nie można mieć chamecu (zakwasu), a dzień przed rozpoczęciem uroczystości starannie przeszukuje się pomieszczenia i oczyszcza nawet z